فهرست مطالب

اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت

با پیشرفت تکنولوژی، سیستم‌های تهویه تغییرات زیادی را تجربه‌ کرده‌اند. اجرای لوله‌ کشی کولر گازی و داکت اسپلیت از جمله این نوآوری‌ها محسوب می‌شود که در صورت اجرای اصولی، کارآیی و کیفیت عملکرد تهویه را بسیار ارتقا خواهد بخشید. وجود این سیستم باعث مي‌شود تا تنظیم دما و تهویه هوا در ساختمان بسیار بهبود پیدا کند و هوا را با کیفیت بالا به اتاق‌ها انتقال دهد. در این نوشتار به بررسی روش‌های اصولی اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت می‌پردازیم، همچنین عملکرد و کاربرد‌های متنوع آن در سیستم‌های تهویه، حرارتی و برودتی را بررسی خواهیم نمود.

آشنایی با داکت اسپلیت و کولر گازی

هدف ما در این نوشتار پرداختن به بررسی روش‌های اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت است، داکت اسپلیت و کولر گازی شباهت‌های زیادی با هم دارند که روش‌های اجرای لوله کشی نیز یکی از شباهت‌ها می‌باشد. اما قبل از اینکه بخواهیم این روش‌ها را بررسی و مقایسه کنیم، بد نیست که شناخت کلی از نحوه کار‌کرد هر کدام از این محصولات پیدا کنیم.

روش کارکرد کولر گازی و داکت اسپلیت

اسپلیت به معنی تقسیم شده و یا دو تکه‌ می‌باشد و همانطور که از نام اسپلیت ( کولر گازی) پیداست، این سیستم نوعی دستگاه دو تکه می‌باشد که ما در این‌جا هر یک از این تکه‌ها را به عنوان یک یونیت یا واحد معرفی می‌کنیم. یونیت خارجی در این سیستم که معمولا پشت پنجره، بالکن و یا پشت بام نصب می‌شود، به کمک کمپرسور هوا را فشرده کرده و به کمک لوله‌های مسی عایق به یونیت داخلی که در اتاق یا سالن نصب شده متصل می‌شود.

در سوی دیگر نحوه کار سیستم داکت اسپلیت هم تفاوت چندانی با کولر‌های گازی معمولی ندارد، تفاوت اصلی این سیستم در نحوه و حجم انتقال هوایی است که با سیستم‌های کولر‌گازی معمول دارد. این دستگاه نیز از یک یونیت خارجی و یک یونیت داخلی با همان شیوه اتصال به یکدیگر تشکیل شده‌اند، اما با این تفاوت که در این سیستم، هوا از طریق کانال‌های اکثرا توکار در همه اتاق‌ها جریان پیدا می‌کند. همچنین یونیت داخلی در این روش به صورت توکار نصب می‌شود و جلوه آراسته‌تری به ظاهر ساختمان می‌دهد.

تفاوت‌های کلیدی میان کولر گازی و داکت اسپلیت

در ادامه به تعدادی از تفاوت‌های اصلی بین این دو سیستم در زمینه‌های مختف اشاره خواهیم کرد:

 1. ابعاد اتاق‌ها یا سالن‌های مورد نظر برای تهویه:
 • داکت اسپلیت: قادر است چندین اتاق را به صورت همزمان پوشش دهد.
 • کولرگازی: قادر است اتاق یا سالنی که در آن نصب شده را پوشش دهد.
 1. زیبایی و ظاهر
 • داکت اسپلیت: یونیت داخلی در معرض دید نیست و تنها دریچه‌های خروجی از کانال قابل مشاهده هستند. همچنین یونیت بیرونی نیز به طور معمول در محل‌هایی که کمتر در معرض دید هستند نصب می‌شوند.
 • کولر گازی: یونیت داخلی در معرض دید قرار دارد و مقدار مشخصی از جلوه ظاهری و فضای ساختمان را به خود اختصاص می‌دهد.
 1. آلودگی صوتی
 • داکت اسپلیت: مقدار صدایی که یونیت داخلی تولید می‌کند به دلیل دارا بودن فن‌ها بزرگ این یونیت بیشتر از کولر‌های گازی است، به همین دلیل است که استفاده از مواد اولیه و تجهیزات مناسب در عایق‌بندی و اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت توصیه می‌شود.
 • کولر گازی: صدای کارکرد یونیت داخلی و بیرونی قابل شنیدن هستند و ممکن است آزار دهنده باشد ولی برخلاف داکت اسپلیت امکان عایق بندی و کاهش صدای یونیت داخلی وجود ندارد.
 1. قابلیت و قدرت تغییر دما
 • داکت اسپلیت: با افزودن یک کویل آب گرم به سیستم داکت اسپلیت، سیستم توانایی توزیع هوای گرم و مطبوع در محیط ساختمان را خواهد داشت.
 • کولر گازی: کولر‌های گازی بیشتر برای مصارف سرد کردن هوا استفاده می‌شوند و اغلب یا سیستم گرمایش مناسبی ندارند و اگر دارند، انرژی و توان زیادی را هزینه می‌کند.
 1. توانایی کنترل دما
 • داکت اسپلیت: در داکت اسپلیت سیستم به گونه‌ای طراحی شده تا در همه اتاق‌ها هوای تازه جریان پیدا کند و در نتیجه دمای یکسانی را در همه آن‌ها شاهد خواهیم بود.
 • کولر‌گازی: برای استفاده کولر‌گازی در هر اتاق نیاز به یک یونیت خارجی برای هرکدام از آن‌ها خواهیم داشت، به همین دلیل می‌توان دمای هر اتاق را به صورت جداگانه کنترل نمود، در غیر این صورت یک کولر گازی در مقایسه با داکت اسپلیت در زمینه کنترل دمای فضاهای بزرگ بازدهی بسیار کمتری دارد.

نکات مهم در اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت

لوله کشی داکت اسپلیت و کولر‌گازی در حالت کلی شباهت زیادی با همدیگر دارد. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل در جهت نصب داکت اسپلیت یا کولر گازی است، اما دقیقا منظور از لوله‌کشی چیست؟ این سیستم‌ها انواع مختلفی لوله کشی احتیاج دارند که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی خواهیم نمود.

 1. لوله کشی مسی

در این مرحله از اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت، با استفاده از یک جفت لوله مسی ارتباط مکانیکی بین یونیت داخلی و خارجی را برقرار می‌کنند. یکی از لوله‌ها که قطر کمتر را دارد وظیفه خروج یا دیسچارج هوا را برعهده دارد و لوله با قطر بزرگ‌تر وظیفه ساکشن یا ورود هوا را برعهده دارد. سپس این لوله‌ها را برای مصرف بهینه و جلوگیری از اتلاف انرژي عایق‌بندی می‌کنند. برای ارتباط الکتریکی بین قسمت داخلی و خارجی، از کابل کنترل استفاده می‌شود که در کنار لوله‌های عایق شده قرار می‌گیرند و با چسب پرایمر به آن‌ها متصل می‌شوند. قطر این لوله‌ها پس از عایق بندی و اضافه شدن کابل کنترل و چسب معمولا بین ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر است.

نکات مهمی در نصب لوله‌های مسی هستند که باید از انجام شدن آن‌ها به شکل اصولی اطمینان حاصل نمود.

 • سایز لوله‌های مسی را متناسب با نیاز دستگاه انتخاب کنید.
 • بهتر است نصب لوله‌های مسی را به متخصصین مربوطه بسپارید، چرا که این لوله‌ها شکننده هستند و عملیات خمکاری و انعطاف‌پذیری آن‌ها از حساسیت زیادی برخوردار است.
 • نصاب حرفه‌ای و متخصص با تزریق گاز، وجود داشتن نشتی در آن‌ها را بررسی می‌کند.
 1. لوله‌ کشی آب گرم کویل

در این لوله‌ کشی از کویل آب گرم در داکت اسپلیت برای گرمایش ارزان در فصل زمستان استفاده می‌شود که یکی از دلایل مهم برای فروش بالای داکت اسپلیت می‌باشد. برای استفاده از این قابلیت، یک جفت لوله رفت و برگشت (به طور معمول پنج لایه) از پکیج یا موتور‌خانه به داخل باکس هواساز کشیده می‌شود. معمولا سایز این لوله‌ها در سایز یک اینچ استفاده می‌شوند و از عایق و شیر آب مناسبی در آن‌ها استفاده می‌گردد.

نصب و لوله کشی کویل آب گرم و اتصال لوله‌ها به کویل به طور معمول توسط لوله‌کش ساختمان انجام می‌شود و جزو خدمات تیم تهویه هوا در نظر گرفته نمی‌شود.

 1. لوله درین یا تخلیه‌ آب درین

در نتیجه جذب رطوبت در محیط تابستانی داکت اسپلیت و کولر گازی آب درین تولید می‌کنند. معمولا حجم آب درین تولیدی داکت اسپلیت بیشتر از کولر‌های گازی است و این موضوع اهمیت لوله کشی درین مناسب را بسیار بیشتر می‌کند. برای این منظور اغلب از لوله‌های با قطر یک اینچ و با عایق‌بندی مناسب استفاده می‌شود. زیر آب درینی که از سیستم تهویه خارج می‌شود دمای پایینی دارد و می‌تواند باعث تعریق بدنه لوله شود. لوله درین در پایین‌ترین سطح ممکن در باکس هواساز قرار می‌گیرد و مسیر آن تا خروجی فاضلاب باید از شیب کافی برخوردار باشد.

نحوه اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت

لوله کشی داکت اسپلیت باید با رعایت اصول، ضوابط و استاندارد‌های مربوطه صورت گیرد. برای انجام درست و اصولی اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت باید فاصله بین یونیت داخلی و یونیت خارجی سیستم به دقت اندازه‌گیری شود. این اقدام به تعیین حجم و طول لوله‌ها کمک می‌کند.

اجرای لوله‌کشی کولر گازی و داکت اسپلیت به صورت صحیح و اصولی منجر به بهبود عملکرد و راندمان سیستم می‌گردد. فرآیند اجرای لوله کشی به دلیل احتیاج به تخصص بالا لازم است که توسط نصابان و کارشناسان حرفه‌ای انجام پذیرد.

لوله‌های مسی ارتباط بین یونیت خارجی و داخلی را برقرار کرده و هوای فشرده را از بخش کندانسور به قسمت هواساز منتقل می‌نمایند. لازم به ذکر است که فاصله بین یونیت‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چرا که در صورت فاصله زیاد و افزایش بیش از حد طول لوله‌ها، عملکرد و راندمان سیستم دچار افت محسوسی شده و از عمر مفید دستگاه کاسته می‌شود.

پیامدهای اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت به صورت غیر استاندارد

اجرا و نصب لوله کشی داکت اسپلیت نیاز به تجربه و تخصص بالایی دارد، این کار باید توسط افرادی که در زمینه تولید و تعمیر داکت اسپلیت و سیستم‌های تهویه تخصص بالایی دارند انجام پذیرد. چرا که لوله کشی نادرست و غیر استاندارد می تواند عملکرد دستگاه را با مشکلات و خطاهای پیاپی مواجه کند.

اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت علاوه بر جریان ورودی و خروجی هوا تاثیر مستقیم بر عملکرد تجهیزات دیگر مانند کندانسور، کمپرسور و کویل دارد. بنابراین نصب لوله‌ کشی داکت اسپلیت باید به صورت تخصصی و اصولی انجام شود.

در نهایت توجه به تجهیزاتی که برای نصب لوله‌ها تهیه می‌کنید اهمیت بسیار زیادی دارد. ممکن است که تجهیزات غیر استاندارد قیمت کمتری به نسبت تجهیزات مناسبی که متخصصان به شما پیشنهاد می‌کنند داشته باشند، اما در عین حال برای ریسک بالایی برای سلامت و عمر مفید دستگاه خواهد داشت و احتمالا در فاصله زمانی بسیار کوتاه‌تری احتیاج به سرویس دوباره خواهید داشت.

در نهایت نتیجه‌ای که می‌توان از این نکات گرفت این است که نصب و انجام اصولی تمامی مراحل اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت بسیار با اهمیت است و در صورت کوتاهی در این امر ممکن است با خسارات و صدمات غیر قابل جبرانی مواجه شوید.

انجام کامل اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت توسط متخصصین رایا تهویه تجهیز نامدار

با توجه به مطالبی که در این نوشتار مطرح شد دیگر در بالا بودن اهمیت انجام اصولی تمامی مراحل اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت شکی باقی نمی‌ماند. همچنین به این موضوع اشاره کردیم که انجام این مراحل نیاز به تخصص و دانش فنی بالایی دارد که از عهده افراد عادی خارج است. به همین دلیل است مراجعه به یک سرویس‌دهنده معتبر در خدمات تهویه هوا توصیه می‌گردد. رایا تهویه تجهیز نامدار با تجربه بسیار زیاد در حوزه خدمات تهویه هوا، حرارتی و برودتی، متخصصان و کارشناسان مجربی در اختیار دارد که با ارائه مشاوره می‌توانند بهترین سیستم تهویه و اتصالات را برای شما طراحی کرده و به مرحله اجرا در آورند.

متخصصین فروشگاه نامدار (رایا تهویه تجهیز نامدار) پس از بررسی نیاز‌های حرارتی مکان موردنظر اقدام به انتخاب بهترین تجهیزات و روش‌های تهویه متناسب با فضا می‌نمایند. اولویت این متخصصین در انتخاب این تجهیزات، دریافت حداکثر پتانسیل و راندمان از سیستم و همچنین افزایش عمر مفید سیستم تهویه می‌باشد که در هزینه دراز مدت صرفه جویی بسیاری خواهد نمود. بعد از انتخاب محل نصب یونیت‌ها، لوله‌‌ها و اتصالات دیگر، با رعایت استاندارد‌های ایمنی اقدام به نصب و اجرای طرح خود می‌کنند. همچنین خدمات پس از فروش ارزنده‌ای توسط این مجموعه به کاربران پیشنهاد می‌شود که متخصصین پس از اتمام مراحل نصب در کنار آموزش دستورالعمل‌های کار با سیستم، به طور کامل درباره آن به کاربران اطلاع می‌دهند.

سخن پایانی

هدف ما در این نوشتار بررسی انواع روش‌هایی می‌باشد که برای اجرای لوله کشی گاز کولر و داکت اسپلیت استفاده می‌شوند. در این نوشتار انواع مختلف لوله‌کشی که این سیستم‌ها احتیاج دارند را با هم بررسی کرده و مزایای اجرای اصولی این مراحل را شرح دادیم. همانطور که در این نوشتار اشاره کردیم انجام اصولی این مراحل تاثیر چشمگیری بر نحوه عملکرد و بازدهی سیستم تهویه خواهد گذاشت، امری که در نهایت فاصله بین سرویس‌های دوره‌ای و عمر مفید دستگاه را به مراتب افزایش خواهد داد.

چنین عواملی موجب گردید تا ما به این نتیجه برسیم که اجرای لوله کشی کولر گازی و داکت اسپلیت باید توسط افراد متخصص و دارای دانش فنی بالا صورت بگیرد. امری که در نهایت باعث شد تا به معرفی مجموعه تامین تهویه هوا نامدار بپردازیم. مجموعه‌ای که با برخورداری از تجربه بالای متخصصین خود در زمینه تامین نیاز‌های حرارتی و برودتی ساختمان‌ها و بنا‌های مختلف بهره می‌گیرد و از اعتبار بالایی در این حیطه کاری دارا می‌باشد. شما می‌توانید برای اخذ مشاوره رایگان راجع به نیاز‌های حرارتی فضای کاری یا زندگی خودتان با متخصصین این مجموعه تماس گرفته و از انجام کارها در بالاترین کیفیت آسوده خاطر باشید.

09123656188 - 02165502400